کعبه زرتشت

هـخامنش:
‍ ‍ #کعبه_زرتشت
بر کسی پوشیده نیست که ایران تاریخی طولانی در پشت سر خود دارد و این موضوع از آثار تاریخی مختلفی که باقی مانده، به‌سادگی قابل فهم است. در دوره های مختلف، پادشاهان آثار گوناگونی را از خود به یادگار گذاشته اند که هر کدام کاربرد متفاوتی داشته و با اهداف مختلفی ساخته شده بودند. اما دراین بین نقش رستم و محوطه اطراف آن یکی از جالب ترین آثار به جا مانده از سال های گذشته است.
 
در محوطه نقش رستم که در کنار روستای زنگی آباد از شهرستان مرودشت استان فارس واقع شده است، آثار تاریخی زیادی وجود دارد. این محل حدود ۵ کیلومتر با شهر پارسه یا همان تخت جمشید فاصله دارد. در این محوطه یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان وجود دارد که از سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد تا ۶۲۵ میلادی همیشه مورد توجه بوده است. دلیل این موضوع نیز قرارگیری آرامگاه چهارتن از پادشاهان بزرگ هخامنشی و نقش برجسته‌های مختلف از وقایع ساسانیان و بنای کعبه زرتشت است. البته باید توجه داشت که اهمیت این محل در کنار ارزش ملی آن، به‌ارزش دینی اش نیز مربوط می‌شود و بنای کعبه زرتشت پیشینه ای مذهبی دارد.
 

رو به روی کوه، بنایی چهارگوش و سنگی وجود دارد که به کعبه زرتشت معروف است. با وجود اینکه این محل در هیچ یک از اسناد تاریخی به‌عنوان مکانی برای زیارت مردم شناخته نشده است، اما عده‌ای آن را کعبه زرتشت می‌نامند. نام محلی این بنا کُرنای خانه یا نقاره خانه بوده است. از آن‌جایی که بخشی از داخل این بنا با دود پوشیده شده، اروپاییان آن را مکانی برای پرستش آتش معرفی کرده‌اند و از آن‌جایی که به‌اشتباه زرتشتیان را آتش‌پرست می‌دانستند و محل عبادت مسلمانان نیز ساختار مکبی و نسبتا مشابهی دارد، این بنا را کعبه زرتشت نامیده‌اند. البته از دیدگاه اروپاییان سنگ های سیاهی که در زمینه سفید این بنا قرار دارد یادآور حجرالاسود در کعبه مسلمانان است و همین موضوع نیز در کعبه زرتشت دانستن این بنا تاثیرگذار بوده است.
از دیدگاه دانشنامه ایرانیکا، کعبه زرتشت از قرن چهاردهم میلادی این نام را به‌خود گرفته است؛ یعنی پس از حمله ی اعراب به ایران اعراب این مکان را کعبه نامیدند. اما باید توجه داشت که این محل مقبره زرتشت نیست.
??????
@hakhamann
/ 0 نظر / 189 بازدید